Bemutatkozás
Pszichológiai tanulmányaimat a Károli Gáspár Református Egyetemen végeztem klinikai és egészségpszichológia szakirányon. Jelenleg az Ébredések Alapítványnál dolgozom pszichológusként, ahol elsősorban a hajléktalan kliensek gondozásával foglalkozom. A hajléktalanságban élők esetében gyakran a legalapvetőbb szükségletek nem teljesülnek, a lakhatás bizonytalan, az étkezés nem megfelelő, a társas támogatás hiányzik. Ilyen feltételek mellett a pszichológiai intervenciók sem tudnak igazán hatékonyak lenni, így elsősorban az alapvető feltételek megteremtésére helyeződik a fókusz a gondozás során.
A kevésbé nehéz helyzetben élő kliensekkel kapcsolatos terápiás munkáról is hasonlóan gondolkodom. A különböző nehézségekkel hozzám fordulók esetében is, legyen az krízis vagy mentális betegségből való felépülés, legalább annyira fontosnak tartom, hogy számba vegyük azokat az élethelyzetbeli és életmódbeli tényezőket, amelyek esetleges változásával egy hatékonyabb terápiás munka kezdhető meg. A mentális egészség feltételének tartom a bátor önismereti munka mellett az egészséges életmódot. Amíg ezek az alapok nincsenek meg, korlátozottan tudunk csak pszichés jóllétről beszélni.
Érdeklődési területeim:
- Testfókusz - SE (Somatic Experiencing), TRE (Tension, Stress and Trauma Realease Excercises)
- MBCT (Mindfulness Based Cognitive Therapy), MBSR (Mindfulness Based Stress Reduction), ACT (Acceptance and Commitment Therapy)
- Összeesküvés-elméletek pszichológiája: Itt Olvasható egy cikk az összeesküvés-elméletekben való hit és a korai maladaptív sémák összefüggéseiről, amely a Psychologia Hungarica Caroliensis 26. számában jelent meg s amelyben társszerzőként vettem részt.
Az egészséges életmód elérésének és fenntartásának egy nagyszerű eszköze a jóga, amely nem csupán a mindennapi testmozgást és gyakorlást adja, de filozófiájában kiemelt szerepet kap az egészséges életmódra való törekvés. Emellett még a relaxáció, a meditáció és a légzőgyakorlatok is biztosítják a hatékony stresszkezelést.
